Wokół nas żyje wiele różnych zwierząt, owadów, rośnie wiele roślin, drzew. Jedne z nich można łatwo dostrzec, innych trzeba poszukać. Obserwowanie zwierząt i roślin może być pasjonującym zajęciem. Dokonać tego można na spacerze w najbliższym dla nas otoczeniu- w parku, w lesie, na łące.
PARK - to teren rekreacyjny z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony, z alejkami spacerowymi, który stanowi świetną przestrzeń wypoczynkową. Będąc na spacerze w parku warto zwrócić uwagę na występujące tam zwierzęta m. in. wiewiórkę, ptaki- sroki, wrony, gołębie, wróble, skowronki, jaskółki. Jeżeli w parku jest staw to z pewnością można tam zobaczyć kaczki, łabędzie, różne gatunki ryb. Park to nie tylko bogactwo ptaków, ale również drzew. Można tu spotkać klony, brzozy, kasztanowca, dęby, lipy oraz różne ciekawe gatunki krzewów ozdobnych.
Odwiedzając park trzeba pamiętać o przytuleniu się do wybranego drzewa. Można objąć drzewo rękami, przytulić się do niego czołem, sprawdzić rękoma jego korę. Warto zaznaczyć , że najwięcej pozytywnej energii emitują drzewa właśnie wiosną , gdy budzą się do życia.
LAS - to grunt o zwartej powierzchni pokryty roślinnością leśną : drzewami, krzewami, runem leśnym. Las to bogactwo drzew liściastych – dąb, buk, brzoza i iglastych- sosna, świerk, jodła.
Ponadto w lesie można spotkać wiele gatunków zwierząt, owadów, ptaków . Żyją tu wiewiórki, dziki, jelenie, w ściółce leśnej można spotkać jeża, jaszczurkę, żmiję , chrząszcza oraz pracowite mrówki w swoich mrowiskach. Na drzewach można dostrzec dzięcioła, który stukając w drzewo szuka pod jego korą pokarmu - robaków. Spacer po lesie wpływa korzystnie na nasz organizm, redukuje stres, lęk, agresję, poprawia nastrój i pracę układu oddechowego. Drzewa wytwarzają korzystny dla zdrowia mikroklimat, tłumią hałas, a wytwarzane przez nie olejki eteryczne sprawiają , że w lesie jest taki przyjemny zapach.
ŁĄKA - to zbiorowisko roślinne składające się głównie z traw, bylin, kwiatów i innych roślin zielnych.
To miejsce pełne życia, kolorów, zapachów, dźwięków . Łąki występują na terenie niemal całej Polski. Będąc na łące należy zwrócić uwagę na wiele gatunków traw i innych roślin – rośnie tu koniczyna, mniszek, szczaw, jaskry. Należy wspomnieć o dużej ilości owadów: pszczoły, kolorowe motyle, osy, komary, mrówki, pająki, dżdżownice, ślimaki biedronki, świerszcze, pasikoniki, ptaków- bociany, bażanty, kuropatwy, mniejszych zwierząt – myszy, zające, kopczyki ziemi (kretowiska) wskazują , że pod ziemią żyją krety.
Na łąkach sąsiadujących z lasem można zobaczyć pasące się stada saren. Jeżeli w pobliżu łąki są stawy to na powierzchni wody pojawiają się owady- nartniki, a wieczorem usłyszymy tam odgłosy kumkających żab.
Spacerując z dzieckiem po parku, lesie czy łące wspieramy jego odporność oraz prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, budujemy i utrwalamy więź emocjonalną . Ponadto poznawanie przyrody, różnych gatunków roślin, zwierząt dostarcza pozytywnych i przyjemnych wrażeń.
Małgorzata Głodek