„Dzieci zostają czytelnikami na kolanach swoich rodziców”
Emilie Buchwald

Mama czyta książeczkę córceCzytanie dziecku niewątpliwie ma istotny wpływ na jego rozwój. Czytając dzieciom bajki, opowiadania, wiersze rozbudzamy ich wyobraźnię i zainteresowanie otaczającym światem. Czytanie dziecku kształtuje postrzeganie świata, pobudza do mówienia, a przede wszystkim buduje naszą więź z dzieckiem.

Jak zachęcić dzieci do czytania? Jak sprawić, by rozwijały swoją wyobraźnię i zdolności kreatywne? Należałoby podsunąć im ciekawą lekturę. Oto niektóre propozycje:

  • „Kicia Kocia” - Anita Głowińska – to seria książeczek, których główną bohaterką jest Kicia Kocia. Przygody Koci uczą dzieci m.in. tego, jak zachowywać się w różnych życiowych sytuacjach. Dzięki nim poznają również pracę policjantów czy strażaków. Przedstawione w książeczkach historie i przygody pomagają Maluszkom w zrozumieniu otaczającego świata.
  • „Pucio. Uczę się mówić” - Marta Galewska - Kustra – to seria książek dla dzieci, których bohaterem jest mały chłopiec o imieniu Pucio. Ten wzbudzający sympatię maluch i jego wesoła rodzinka sprawią, że dziecko zyska wspaniałych towarzyszy, dzięki którym nauka mówienia stanie się świetną zabawą.
  • „Martynka” - Gilbert Delahaye – to seria książeczek dla dziewczynek, których główną bohaterka jest właśnie tytułowa Martynka. Książeczki te podkreślają znaczenie przyjaźni i solidarności, budzą ciekawość świata. Martynka sprawi, że nasze pociechy nauczą się, co jest w życiu najważniejsze, jakie postawy należy promować. Nabiorą także dystansu do trudnych spraw. Niezwykle pozytywne przesłanie całej serii książek o Martynce nie pozwoli dzieciom się nudzić, ale także obudzi radość i dobre nastawienie do świata.
  • „Basia” -  Zofia Stanecka i Marianna Oklejak – to seria opowieści o małej, rezolutnej Basi. To historie z życia małej dziewczynki, która każdą przeszkodę, jaką napotyka na swej drodze, jest w stanie zamienić w niezapomnianą przygodę.
  • „Mądre bajki” -  Agnieszka Antosiewicz – to pozycja, która z pewnością zainteresuje każdego malucha również swoimi barwnymi ilustracjami. Oddziałują one na wyobraźnię, pobudzają i sprawiają, że wszystko nabiera jeszcze ciekawszej formy. Każda opowieść to dobry wstęp do rozmowy z dzieckiem i dyskusji po zakończeniu czytania. Jak nasze dziecko rozumie przyjaźń, rodzinę, miłość? Czy wie, jaka siła w nim drzemie i czy będzie gotowe stawić czoła przeciwnościom losu?

Karolina Ząbczyk